AdWords'ün İşime Yarayıp Yaramadığını Nasıl Anlarım?

AdWords işletmenizi potansiyel müşterilere tam da ürün veya hizmetlerinizi aradıkları sırada tanıtmanın mükemmel bir yoludur. İyi ama sonrasında neler olur? potansiyel müşterilerin reklamınızı tıklayarak web sitenize gidip gitmediğini nasıl anlarsınız? Dahası potansiyel müşterilerin sitenize geldikten sonra gerçek müşterilere dönüşüp dönüşmediğini nasıl öğrenirsiniz? Diğer bir deyişle işinize yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız. İlk olarak genel düzeydeki sonuçlardan başlayıp belirli ayrıntılara inerek aradığınız cevapları doğrudan AdWords hesabınızdan almanın bazı yollarını inceleyelim.

AdWords’un işinize ne düzeyde yaradığını anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken 3 temel öğe vardır. Gösterimler Tıklamalar ve TO olarak da adlandırılan tıklama oranı. Bunları bulmak için AdWords hesabınızdaki kampanyalar sekmesine gitmeniz yeterlidir. Gösterimler reklamınızın Google'da gösterilme sayısıdır yani reklamınızın potansiyel müşteriler tarafından kaç kez görüldüğünü ifade eden yaklaşık bir sayı olarak da kabul edilebilir.

Tıklamalar reklamınızın tıklanma sayısıdır. Bu sayı reklamlarınızı versenize kaç kez potansiyel müşteri çektiği ile ilişkilidir. Son olarak TO veya tıklama oranı ise tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesi ile elde edilen değerdir ve reklamlarınızı ne düzeyde etkili olduğunu gösterir. TO’nuz ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir TO’nuzun yüksek olması temel olarak reklamlarınızın sıklıkla ve doğru kullanıcılara gösterildiği anlamına gelir. Bu da web sitenizin daha fazla trafik elde etmesi ve daha fazla satış veya kayıt işleminin gerçekleşmesi sonucunda verir. Bu bilgilere gerekirse tıklama oranı nasıl yükseltmek için de kullanabilirsiniz.

Adwords FaydalarıBir reklamınızın TO’sunun düşük veya %1’in altında olduğunu saptarsanız bu durum reklamınızın kullanıcılar tarafından görüldüğünü ancak tıklanmadığını gösterir. Buysa reklamınızı tetiklemeleri için seçtiğiniz anahtar kelimelerin reklamın doğru kullanıcılara gösterilmesi açısından daha belirgin olmaları gerektiğinin bir göstergesi olabilir. Google Adwords hesabınızdaki veriler size Google'da kaç kişinin reklamınızı gördüğünü websitinizi ziyaret etmek üzere tıkladığını gösterir ancak ziyaretçiler web sitenize geldikten sonra neler olduğunu bilmek istiyorsanız kullanmamız gereken araç Google Analystics’dir. Bu araç size reklamınızı tıklayan kişilerin potansiyel müşterilerden gerçek müşterilere dönüşüp dönüşme gibi bildirir.

google reklamları

Google Analystics önemli soruları cevaplamanız da yardımcı olacak ayrıntılı bilgiler verir. Kaç kişi web sitenize AdWords yoluyla buldu? Bu kişiler sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandı? Reklamınızı tıkladıktan sonra web siteniz de ne kadar zaman geçirdiler? Alışveriş yaptılar mı veya sizin açınızdan değerli olan başka bir işlem gerçekleştirdiler mi? Pazarlama harcamalarınızın nerelere yapmanız gerektiğini daha iyi anlamak için bir potansiyel müşteri reklamınızı tıkladıktan sonra neler olduğunu bilmek önemlidir. Bu türden verileri erişebilmek için https://analytics.google.com/ adresine giderek kayıt olmanız gerekir. Bu verilerden daha fazla yararlanabilmek için tek yapmanız gereken web sitenizin tüm sayfalarında küçük bir Code Snippet eklemektir. Böylece müşterilerinizi sitenizde neler yaptığını görebilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerinizin sitenize trafik çektiğini öğrenmek için AdWords hesabınıza giriş yapın. Sitenizi kimlerin ziyaret edip müşteriniz olduğunu öğrenmek üzere Google Analystics hemen kullanmaya başlayın.

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurunuz

Lütfen Aşağıdaki Bilgileri Doğru Giriniz.