Dijital Pazarlamanın Dezavantajları

Pek çok avantajının yanında dijital pazarlamanın hem işletmeler hem de tüketiciler açısından dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve işletme açısından bakıldığında telif hakkı olarak belirtilmektedir. Doğası gereği işletmelerin hazırladığı dijital pazarlama kampanyaları rakip işletmeler tarafından kolaylıkla kopyalanabilir, taklit edilebilir hatta marka isimleri ve logoları da kopyalanabilmektedir.

İnternet temelli bir pazarlama faaliyeti olduğu için, internette meydana gelen aksamalar ve kopukluklar bazen müşteriye çok zaman kaybettirmekte, dijital pazarlamanın eğlenceli yapısını bozmaktadır. Ayrıca dijital pazarlamanın tamamen teknoloji tabanlı olması, zaman zaman kimi aksaklıkların yaşanmasını olanak vermektedir. Dijital mecralar maalesef ürünleri satın almadan dokunma, elle inceleme imkanı vermediği için özellikle özellikle geleneksel kanallar yoluyla alışveriş yapmayı seven yaşlı kuşaklar için cazip bir kanal olmamaktadır.

Bir diğer dezavantajı ise elektronik ortamda yapılan para transferi işlemlerinin bireylerde güvenlik ve gizlilik konularından ötürü (kart bilgilerinin kopyalanması, çalınması, satılması vb.) güven duygusunu tam olarak oluşturamamakta ve güvenliğin %100 sağlanamamasından dolayı bireyleri dijital para transferi noktasında ürkütmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurunuz

Lütfen Aşağıdaki Bilgileri Doğru Giriniz.