Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Seçilir?

Google Adwords işi potansiyel müşteriler internette işinizle alakalı bilgiler ararken reklamlarınızın onlara gösterilmesini sağlamaktır potansiyel müşterilerin İnternet'te arama yaparken kullandıkları kelimeler ve kelime öbekleri anahtar kelimeler olarak da adlandırılırlar. Reklamlarınızın görüntülenmesine neden olan unsurlardır. İşiniz için kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri özenle seçmeniz gerekir. En iyi sonuçları elde etmek için bu anahtar kelimeler reklamınız da tanıtmak istediğiniz ürünler veya hizmetler ile alakalı olmalıdır.

Anahtar kelimeleriniz bir kullanıcının Google'da arama yaparken kullanabileceği terimlerle ne kadar alakalı ve benzerse reklamınızın potansiyel müşterilerin ilgisini çekme olasılığı da o kadar yüksektir. O halde iyi anahtar kelimeleri nasıl seçeceksiniz. Ayrıca işiniz için hangileri doğru anahtar kelimelerdir.


2-3 kelimelik anahtar kelimeler kullanın.

mSXdARSxLWAnahtar kelimeler tek bir kelimeden oluşabilir veya bir kelime öbeyi yani kelimelerin kombinasyonu olabilir anahtar kelimeleriniz için seçtiğiniz kelimeler fazla genel veya fazla özel olmamalıdır. Ürünleriniz veya hizmetleriniz için doğru dengeyi bulmak amacıyla müşterileriniz gibi düşünmeye başlayın. Yoga kıyafetleri sattığınızı varsayım. Yeni bir yoga kıyafeti arayan potansiyel müşteriler nasıl bir arama yaparlar? Yoga uygun bir anahtar kelime gibi görülsede reklamınızın gösterebileceği tüm kelime kombinasyonlarını düşünmeniz gerekir. Yoga pozisyonları, yoga elbiseleri, yoga videoları, yeni başlayanlar için yoga ve ya yoga sınıfı. İlk anda akla gelen birkaç örnek olarak gösterilebilir. Bu anahtar kelimelerin tümünün işinizle alakalı olma ihtimali sıfıra yakındır. Diğer yandan kadınlar için büyük boy pembe yoga pantolonları fazla özel olabilir. Peki sizce kadın yoga kıyafetleri şık yoga kıyafetleri veya büyük boy yoga kıyafetleri nasıl? Bu anahtar kelimeler çok genel veya çok özel görünmüyor. Dolayısıyla tam aradığınız kelimeler olabilirler.Negatif anahtar kelimeler kullanın.

KHyTRGejg7AdWords reklamınızın hangi kelimeler ve kelime öbekleri için görüleceğini seçmenize izin vermenin yanı sıra işiniz de alakası olmayan kelime kombinasyonlarını hariç tutan negatif anahtar kelimeler seçmenizde de olanak tanır. Yoga kıyafetleri örneğimizde bir düşünün. Yalnızca yüksek kaliteli yoga kıyafetleri sattığınızı varsayalım. Bu durumda reklamınızın ucuz yoga kıyafetleri veya indirimli yoga kıyafetleri gibi aramalar için gösterilmesini veya tıklanmasını istemezsiniz. Dolayısıyla ucuz ve indirimli kelimeleri negatif anahtar kelimeler olarak eklersiniz. Diğer bir örnek olarak organik yoga kıyafetleri satmıyorsanız yalnızca organik yoga kıyafetleri ile ilgilenen kişilere reklamınızın gösterilmemesi için organik kelimesini negatif anahtar kelime olarak eklersiniz. Reklamınızın ne zaman gösterilmeyeceğini kontrol edebilmek reklamınızı kimlerin göreceği veya görmeyeceğini ilişkin hassas ayarlar yapmanıza olanak tanır. Bu da maliyetlerinizi kontrol etmede size yardımcı olabilir. Son olarak diğerleri kadar önemli;Anahtar kelime aracını kullanın.

vHCQ4eoUAoReklamlarınız için anahtar kelime listeleri oluşturmak söz konusu olduğunda büyük olasılıkla kendi deneyimlerinize dayanarak birçok anahtar kelime bulabilirsiniz. Ancak anahtar kelime listeleriniz müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bulmak için kullandığı kelimelerin tümünü içermiyorsa satış fırsatlarını kaçırabilirsiniz. Tüm doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmak için Google size ücretsiz ve kullanımı kolay bir araç sunmaktadır. Anahtar kelime aracı bu araca hesabınızın raporlar ve araçlar bölümünden ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime aracı yeni anahtar kelimelerin yanı sıra potansiyel negatif anahtar kelimeler yani reklamınızın görünmesini istemediğiniz kelimeler bulmanızı da yardımcı olur. Ürününüz veya hizmetinizle alakalı bir kelime ya da kelime öbeğini bu araca girdiğinizde araç sizi anahtar kelime listenize ekleyebileceğiniz kelimeler ve kelime öbekleri önerir. Şimdi tekrar özetleyelim.

1 numaralı ipucu iki üç kelimelik anahtar kelimeler seçin fazla genel ve fazla özel arasında dengeyi bulmak sitenizde doğru kişileri çekmenize yardımcı olabilir.

2 numaralı ipucu negatif anahtar kelimeler ekleyerek paradan tasarruf edin ve sitenize doğru müşterilerin uğramasını sağlayın.

3 numaralı ipucu anahtar kelime aracını kullanarak yeni anahtar kelime fikirleri edinin.

Bu 3 basit ipucu ile işletmenize daha fazla dikkat ve daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilecek anahtar kelime listeleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurunuz

Lütfen Aşağıdaki Bilgileri Doğru Giriniz.