İçerik Pazarlama Stratejileri

Dijital ve sosyal medya aracılığı ile kaynaklar arası gönderilen işitsel ve görsel iletişimin genel adı olan içerik, günümüzde elimizin altında var olan bilgi birikimidir. Fakat günden güne artan içerikler, bilgi kirliliğine hatta yanlış bilgi kaynaklarına sebep olmaktadır. Milyonlarca içerik bilgisi içerisinden sıyrılarak, daha doğru ve güvenilir kaynak olabilmek adına yapılan içerik pazarlama stratejileri ise, okuyucuya götüren en doğru kaynak olmaktadır.

İçerik pazarlama stratejilerinin gereklilik haline geldiği bu sosyal ağ ortamında, binlerce makale ve bilgi yer almaktadır. Okuyucuyu yanlış yönlendiren içerikler sadece bilgi kirliliğine sebep olmamakla birlikte, yaptığınız araştırmalarda ve okumalarda zaman kaybına da sebep olabilmektedir. İçerik pazarlama, elimizin altında olan fakat çoğu kez bizi yanıltan bu milyonlarca bilgi kirliliğine karşı alınacak bir önlemdir.

Doğru, kaliteli ve güvenilir içerikler oluşturmak ve bu içerikleri markaların ve müşterilerin dikkatini çekmelerine yönelik hazırlamak, strateji teknikleri arasında yer almaktadır. Makale, video, fotoğraf ve grafik gibi tekniklerin de kullanıldığı içeriklerde, markaya yönelik çalışmalar yapılır. Markaların imajını doğru yansıtan, diğer taraftan da müşterinin ilgisini çekmeye çalışan içerikler dijital ortamda son derece önemlidir.

İçerik pazarlama dalında yapılan istatistik çalışmalarına göre 10 kişiden 8'i, görsel içeriğe dikkat ederken, kalan 2'si geleneksel pazarlama yöntemlerini tercih ediyor. Müşteri görmek ve incelemek istediği markanın öncelikle görsel içeriklerine, sonrasında ihtiyacına hitap edip etmemesine yönelik yapılan yorumlarla ilgileniyor. İçerik pazarlaması işletmelerin hedeflerine ulaşmasını sağlarken, müşterilerin de ihtiyaçlarına ulaşmasına yardımcı olur.

Artık satın alma durumunun internet üzerinden yapıldığı bu dönemde, markalara ve üreticilere büyük görev düşmektedir. İçerik pazarlama stratejilerinin büyük önem taşıdığı bu noktada bu stratejilerin neler olduğuna göz atalım.

  • Strateji Oluşturmak: Markanızı nasıl tanıtmak istediğinize ve hangi sosyal ağlar üzerinde kullanacağınıza karar vermelisiniz. Hedef kitlenize ne yönde bir mesaj ve içerik sunmak istediğiniz çok önemli. Nasıl etkinlik kazanmak istediğinizi düşündüğünüzde uygulayacağınız stratejik plana göre bir bütçe belirlemelisiniz. Sonrasında oluşabilecek sorunları da göz önünde bulundurarak, yedek planlar yapabilirsiniz.

  • İçerik Belirleme: Belirleyeceğiniz hedef kitlenize sunacağınız içerikler, anlaşılır, okunur, dikkat çeken, ilgi toplayan ve güven oluşturan çalışmalar olmalıdır. Bunları belirlerken markanıza ve imajınıza zarar vermeyecek çözümler üretmeye çalışmalısınız. İçeriklerde doğru bir çalışma sizi sürekli kılabilir fakat bu durum sınırı aştığında hedef kitlenizi ve müşterilerinizi sıkabilir. İkisi arasında oluşabilecek bu ince ayrıntıya çok dikkat etmelisiniz.

  • Hedef Kitle Ve Müşteri Potansiyeli: Markaların ulaşmak istedikleri bir hedef kitle vardır. Bazıları yetişkinlere, bazıları çocuklara bazıları ise sadece gençlere hitap etmektedir. Öncelikle markanızın hangi bölümle ilgilendiğini ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Sonrasında bu kitleye hitap etmek adına çalışmalar yapmalı, ilgi ve dikkat çekici hatta ihtiyaca göre görseller hazırlamalısınız. Sevilen, beğenilen, kullanılan ürünler başarınızı arttıracaktır.

  • Sosyal Ağ: Web sitesinde kullanılmak üzere tasarlanan içerikler, sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşılmalıdır. Günümüzde yaygın olan kullanılan ve milyonlarca insanın elinden düşürmediği bu sosyal ağlar, daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak. Marka olarak tanınmanızın yanında, müşteri potansiyeliniz artacaktır. Doğru ve zamanında kullanılan içerikler, kazancınıza kazanç katabilir.

Yukarıda belirtilen temel içerik pazarlama stratejilerinin yanı sıra uygulanması gereken bazı noktalar daha bulunuyor. Bu noktaların başında yayınladığınız içeriklerin takibi geliyor. Web sitenizin profesyonel bir seo çalışmasına ihtiyacı olabilir. Yapılan anahtar kelime analizleri ve ölçümler sayesinde Google gibi arama motorlarının ilk sonuçlarında yer alabilirsiniz. Düzenli yapılan analizler, raporlanır ve size hatalarınızı kolayca görmenize yardımcı olur. Hataların kısa zamanda düzeltilmesi de web sitenizdeki verimliliği ve güveni arttıracaktır.

Dijital pazarlama ve e-ticaretin oldukça yaygınlaştığı bu dönemde, yatırımlar artık web sitelerine yapılıyor. Geleneksel pazarlama ve satış uygulamasının yanı sıra uygulanan bu dijital pazarlama, daha büyük kitlelere ulaşmanızı sağlıyor. Evinden ve iş yerlerinden kolaylıkla alışveriş yapmak isteyenler web sitelerine yöneliyor. Hızlı, güvenilir, kolay ve bol seçeneklerin bulunduğu alışveriş siteleri en fazla dikkat çekenler arasında yer alıyor.

Markalarında özellikle üzerinde durduğu bu yöntem sayesinde, en hızlı şekilde en fazla müşteriye ulaşılması hedefleniyor. Doğru kullanıldığında ise istenilen hedef kitleye ulaşılıyor. Web sitelerinin ve sosyal ağın hedeflenen kitleye uygun içerikler hazırlaması satış grafiğinizi arttıracaktır. İçerik pazarlama stratejilerinin en önemli unsurlarından biri de budur. Hedef kitle belirlemek ve o hedef kitleye hitap edebilmek. Doğru içerik (video, makale, tanıtım, grafik, resim) pazarlama alanındaki oranı yükseltecektir.

İçerik Pazarlama Enstitüsü Kurucusu Joe Pulizzi bu konuda birbirinden değerli önerilerde bulunuyor. İçerik pazarlamasının markayla ya da sattığınız ürünlerle hiçbir ilgisi olmadığını, asıl pazarlamanın müşteriler ile bağ oluşturmak olduğunu söylüyor. Bu yolu oluşturmanın en iyi yöntemi ise içeriklerin müşteri odaklı ve kaliteli olmasıdır. Bu durum sizi ve markanızı ön planda tutmasına ve itibar kazanmasına da sebep olacaktır. İçerik pazarlama stratejisi, yeni kaynaklar oluşturmanıza, düzenli müşteri potansiyeli oluşturmanıza, üye sayınızı arttırmanıza, markanızı büyütmenize ve kendi hedef kitlenizi yaratmanıza sebep olacaktır.

Tüm bu çalışmaları yaparken, rakiplerinizi de incelemeyi unutmayın. Takip etmek, içeriklerini incelemek, hangi konulara yöneldikleri sizin için önemli olabilir. Hatta kullanacağınız bazı uygulamalar sayesinde rakiplerinizde aynı zaman dilimi içinde haberdar olabilirsiniz. Markaların nasıl bir yol izlediği çok önemlidir. Özellikle de iyi markaların. Pazarlama alanındaki duruşunuz size ve markanıza yansıyacaktır. Para odaklı bir pazarlama değil müşteri ve güven odaklı bir pazarlama kazandırır. Fikir üretmeli, üretilen bu fikirleri uygulamalı hatta zaman içerisinde geliştirmelisiniz. Uygulanan fikirler müşteri odaklı olmalıdır. Belirleyeceğiniz kitleye hitap etmelidir. Güven kazanmalı, duygusal bir bağ oluşturmalısınız.

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurunuz

Lütfen Aşağıdaki Bilgileri Doğru Giriniz.