E-Ticaret

E-ticaret nedir?

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alım satımı ve bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri aktarımı anlamına gelir. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışına atıfta bulunmak için kullanılır, ancak internet üzerinden kolaylaştırılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.

E-ticaret, bir çevrimiçi işletmeyi işletmenin tüm yönlerini ifade ederken, e-ticaret özellikle mal ve hizmetlerin işlemesini ifade eder.

E ticaret nedir

E-ticaretin tarihi ilk çevrimiçi satışla başlar: 11 Ağustos 1994'te bir adam bir Amerikan perakende platformu NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına Sting grubu tarafından bir CD sattı. Bu, bir işletmeden World Wide Web üzerinden ürün satın alan ilk tüketicinin veya bugün yaygın olarak bildiğimiz gibi “e-ticaret” in ilk örneğidir.

O zamandan beri, e-ticaret, çevrimiçi perakendeciler ve pazar yerleri aracılığıyla ürünlerin keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırmak için gelişti. Bağımsız serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketlerin hepsi e-ticaretten yararlanmıştır, bu da mallarını ve hizmetlerini geleneksel çevrimdışı perakende ile mümkün olmayan bir ölçekte satmalarını sağlar.

Global perakende e-ticaret satışlarının 2020 yılına kadar 27 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor .

Eticaret

E-ticaret Modelleri ve Türleri

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli vardır.

1. İşletmeden Tüketiciye (B2C):
Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında (örneğin, çevrimiçi bir perakendeciden bir çift ayakkabı satın alırsınız).

2. İşletmeden İşletmeye (B2B): Bir işletme başka bir işletmeye bir mal veya hizmet sattığında (örn. Bir işletme, diğer işletmelerin kullanması için bir hizmet olarak yazılım sattığında)

3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C):
Bir tüketici başka bir tüketiciye mal veya hizmet satar (örn. eBay'de eski mobilyalarınızı başka bir tüketiciye satarsınız).

4. Tüketiciden İşletmeye (C2B):
Bir tüketici kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletmeye veya kuruluşa sattığında (örn. Bir influencer, çevrimiçi izleyicilerine bir ücret karşılığında maruz kalma teklifinde bulunur veya bir fotoğrafçı fotoğrafını bir işletmenin kullanması için lisanslar ).

E ticaret örnekleri

E-ticaret örnekleri E- ticaret, işletmeler ve tüketiciler arasındaki farklı işlem ilişkilerini ve bu işlemlerin bir parçası olarak değiş tokuş edilen farklı nesneleri içeren çeşitli biçimlerde olabilir.

1. Perakendecilik:
Bir işletmenin, bir aracı tarafından herhangi bir aracı olmaksızın doğrudan müşteriye satılması.

2. Toptan Satış:
Toplu olarak, genellikle tüketicilere doğrudan satan bir perakendeciye ürünlerin toptan satışı.

3. Dropshipping:
Üçüncü bir şahıs tarafından üretilen ve tüketiciye gönderilen bir ürünün satışı.

4. Kitle fonlaması:
Bir ürünü piyasaya sürmek için gereken başlangıç ​​sermayesini yükseltmek amacıyla mevcut olan bir üründen önce tüketicilerden para toplanması.

5. Abonelik:
Abone iptal etmeyi seçene kadar bir ürün veya hizmetin düzenli olarak otomatik olarak tekrar satın alınması.

6. Fiziksel ürünler:
Satış yapıldıkça stokların yenilenmesini ve siparişlerin fiziksel olarak müşterilere gönderilmesini gerektiren her türlü maddi mal.

7. Dijital ürünler:
Tüketim için satın alınması ya da kullanım için lisanslanması gereken indirilebilir dijital ürünler, şablonlar ve kurslar veya ortamlar.

8. Hizmetler:
Tazminat karşılığında sağlanan bir beceri veya beceri seti. Servis sağlayıcının saati bir ücret karşılığında satın alınabilir.

E-ticaret hakkında

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurunuz

Lütfen Aşağıdaki Bilgileri Doğru Giriniz.